Sanallaştırma, bilgisayar kaynaklarının sanal ortamlarda çalıştırılmasını sağlayan bir teknolojidir. İşletim sistemleri, uygulamalar, veritabanları gibi çeşitli bilgisayar kaynakları, sanal makineler aracılığıyla çalıştırılabilir. Bu videoda, yaygın olarak kullanılan Vmware Workstation Player’ın kurulumu anlatılmaktadır. Sanal bir makine oluştururken belirli önemli ayarları yapmak gerekmektedir.

İlk olarak, çalıştırmak istediğiniz işletim sistemini seçin.
Sanal makinenin kurulacağı konumu belirleyin.
Sanal makinenin kullanacağı disk boyutunu 60 GB civarında belirleyin ve daha sonra artırabilirsiniz.
Sanal makinenin kullanacağı RAM ve işlemci miktarını belirleyin.
Sanal makine başladığında seçtiğiniz işletim sistemini kurun.
Kurulumun ardından sanal bilgisayarınızı kapatın ve kullanılamayan donanımları sanal makine ayarlarından kaldırın.
Sanal makine sürücülerini kurmadan önce, Windows güncellemelerini yapmanız gerekmektedir. İnternet Explorer’ın SSL sayfalarını geçemediği durumlarda, Chrome tarayıcısı kullanılarak Windows 7 Update Tool indirilip yüklenebilir. Windows 7 güncellemeleri uzun sürebilir, bu nedenle güncellemeleri başlatıp daha sonra devam etmek üzere sanal makineyi durdurabilirsiniz. Güncellemeler tamamlandıktan sonra sanal makineyi yeniden başlatın ve kalan güncellemeleri kurun.

Son olarak, VMware Player Tool’u kurarak dosya kopyalama ve yapıştırma gibi özellikleri kullanabilirsiniz. Sanal makineniz şimdi kararlı bir şekilde çalışmaya hazır durumda. Şu anda sanal makineniz, diskte yaklaşık 26 GB kadar yer kaplamaktadır.

Paylaş

Kingston Yetkili Satıcı
Sandisk Yetkili Satıcı
Samsung Yetkili Satıcı
WesternDigital Yetkili Satıcı