Hangi ekran kartını seçmeliyim ? GXT mi ve Quadro mu ?

Hangi ekran kartını seçmeliyim ? Herkes iyi bir bilgisayarı olsun ister. PC ve notebook için özel yapılandırma yapmak kolay değildir. Sorunsuz ve hızlı çalışması gerekir.

Sonuçta GeForce GTX ve Quadro olarak iki popüler GPU vardır. İkisi de hemen hemen aynı mimariye sahip ancak yetenekleri ve kullanımları farklıdır.

GeForce GTX vs Quadro hangi ekran kartını seçmeliyim ?

Farklı işleme yeteneklerine sahip olmaları GeForce GTX ve Quadro arasındaki farkı oluşturmaktadır. Mimari açıdan aynı mimariye sahiplerdir. Fakat mimari işleme bileşenleri farklıdır. Quadro, GeForce GTX ‘ten daha fazla hesaplama gücüne ve daha fazla grafik belleğe ve daha fazla güvenliğe sahiptir.

Ayrıca GeForce GTX daha az grafik belleğe ve daha az bilgi işlem gücüne sahiptirler. Bir başka değişle GeForce GTX’e avantaj sağlayan daha yüksek saat hızlarına sahip olmalarıdır. Sonuçta GeForce GTX oyuncular ve az katmanlı 3D modelleme için tercih edilir. Bu nedenle GeForce GTX genel kullanım için yapılmış çok yönlü değerlere sahiptir.

Quadro grafik kartları daha çok profesyonel olan CAD/CAM, 3D modelleme, Render vb. iş yükleri için kullanılır. Mimarlar, mühendisler ve tasarımcılar için hazırlanan yazılımlar Quadro’nun bilgi işlem güce ve gelişmiş güvenlik özelliklerine göre hazırlanmıştır. Donatılan bu özellikler Quadro’yu profesyoneller için uygun hale getirir.

GeForce GTX ve Quadro  Ekran Kartı Karşılaştırma Parametreleri

İki kartın mimarisi benzer ancak işleme yeteneği GeForce GTX’in hesaplama gücü Quadro’dan daha az. Quadro’da işlemci bileşenleri sayısı farklı olduğu için daha fazla bilgi işlem gücü vardır.

Ayrıca GeForce GTX %10-30 daha fazla GPU saat hızı sunar. Öte yandan Quadro böyle GPU saat hızlarına sahip değildir.

Ancak GeForce GTX daha az hata algılama ile sunulduğu için daha az güvenliğe sahiptir. Dahası GeForce GTX’te daha az görüntüleme seçenekleri vardır. Ayrıca Quadro’da daha fazla hata algılama ile sunulduğu için daha fazla güvenliğe sahiptir. Özetle Quadro’da daha fazla görüntüleme seçenekleri vardır.

Sonuçta GeForce GTX daha az grafik belleklere sahiptir. Ancak Quadro daha fazla grafik belleklere sahiptir.

Hangi Ekran Kartını Seçmeliyim GXT mi ve Quadro mu ?
GXT mi ve Quadro mu Hangi Ekran Kartını Seçmeliyim ?

Nvidia GeForce GTX nedir?

GeForce GTX, NVIDIA’nın popüler Grafik İşlem Birimlerinden biridir. Bu model grafik kartları en iyi ve kusursuz görsel deneyimi elde ettikleri için çoğunlukla oyuncular tarafından kullanılır. Oyun oynarken harika bir görsel uygunluk sağlamak üzere tasarlanmıştır. Yüksek saat hızları olduğu için genel olarak daha iyi bir genel performans sağlar.

Bu kartlar, 3B modelleme, animasyonlar, amatör video vb. yapmak isteyen genel tüketici kullanımı için uygundur. Çoklu monitör desteği sağlarlar ve amatör video, küçük CAD ve çok yönlü bilgi işlem için en iyisidir. Çoklu görevler ve meraklı oyuncular için en iyisidir.

Quadro nedir?

Quadro profesyonel avantajı ve işleme yeteneği ile popüler bir GPU’dur. Daha fazla bilgi işlem gücüne ve daha fazla işleme yeteneğine sahiptir.

Mimarlar, mühendisler ve tasarımcılar için yüksek düzeyde uyumluluk sağlar. Hesaplamalarda çok güvenilir bir performans sağlarlar. Birçok yazılım firması bu güvenli hesaplamalara göre uygulama geliştirmiştir.

Üç boyutlu ekran kullanımı ve hesaplama hatalarının daha az olması ve hata düzeltme belleğiyle güvenli sunuçlar sağlarlar.

GeForce GTX ve Quadro Ekran Kartı Karşılaştırma Sonucu

Hangi ekran kartını seçmeliyim? GXT mi ve Quadro mu ? Ekran kartı seçimi ne kadar ve ne için istediğinize bağlıdır.

Eğer oyun, 3D modelleme, animasyon, amatör video için GeForce GTX en iyisidir.

Profesyonel iş yükleri CAD/CAM, Render vb. çok daha iş yükünüz varsa, daha fazla güvenli hesaplama istiyorsanız ve daha fazla belleğe ihtiyacınız varsa, Quadro sizin için mükemmel bir seçim olacaktır.

Sahip olacağınız en iyi konfigürasyon ne kadar yatırım yapmak istediğinize bağlıdır. Bu kartların her ikisi de en iyi özelliklere sahiptir. GeForce GTX daha çok genel tüketiciler için, Quadro ise daha çok profesyoneller için yapılmıştır.

Firmamızdan Geforce GTX ve Quadro Ekran Kartları temin edebilirsiniz.

Kategoriler: Bilgisayar Donanım

Paylaş

Kingston Yetkili Satıcı
Sandisk Yetkili Satıcı
Samsung Yetkili Satıcı
WesternDigital Yetkili Satıcı