Bir Web Sitem Olsun İstiyorum

Bir web sitenizin olmasını ister misiniz?

Nasıl bir web sitem olsun ? Birincisi site içeriğinde neleri, nasıl yayınlamak istediğinize karar veriniz.  Sitenizin alan adının ne olması gerektiğine karar vermelisiniz. İstediğiniz alan adı başkaları tarafından alan adı (domain name) alınmıştır. En önemlisi kullanmak istediğiniz alternatif alan adlarınızın da bir listesini oluşturmak.

İlk olarak seçmiş olduğunuz adının sizin adınıza tescil edilmesi (Domain Registration) gerekir.

Alan Adı Tescili (Domain Registration)
Alan Adı Barındırma (Web Hosting)
Web Tasarım
Hazır Web Site Tasarımları
Size Özel Tasarımlar

Bir web siteniz olsun ister misiniz? Nasıl bir web siteniz olması gerekir?
Alan Adı Tescili (Domain Register)

Alan Adı Tescili (Domain Register)

Kullanmak istediğiniz alan adlarının listesini oluşturduğunuzda (alanadi.com, alanadi.net, alandi.org) bunların uzantılarının neler olacağına karar veriniz. Ticari veya şahıslar için .com alan adı uzantısı kullanılır, ayrıca organizasyonlar için .org alan adı uzantısı kullanılır. Ayrıca alan adınızın Türkiye alan adı uzantısı için ise .com.tr veya .org.tr olması isteyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz alan adlarının tescil işlemi için müsait olup olmadığı kontrol edin. Bu kontrolü whois sorgusu ile internet üzerinden kendiniz yapın. Tescil ettirmek istediğiniz alan adı başkaları tarafından alınmış fakat internet üzerinde yayınlanmamış olabilir. Bu türlü alan adı tescillerine “park” halindeki alan adı tescilleri veya alan adı kaydı denilmektedir.

Alan adı tescilleri genellikler 1 yıllıktır. Ayrıca alan adı tescilleri takip edilmeli ve zamanı geldiğinde yenileme ödenmesinin yapılması gerekir. Sonuçta zamanında yenilemesi yapılmayan alan adları boşa çıkar ve başkaları tarafından alınabilir. Böylece size tescil edilen alan adını kaybedersiniz.

Firmamız alan adı tescilinin takibi ve yenilenmesini sizin adınıza yapabilir. Zamanı geldiğinde firmamız alan adınızı kaybetmemeniz için yenilemeleri yapar. Firmamız sizin adınıza alan adınızı tescil ederken aynı zamanda TİB’e size ait olduğuna dair bildirimlerini yapar.

Alan Adı Barındırma (Web Hosting)

Alan Adı Barındırma (Web Hosting)

Adınıza tescil edilmiş alan adına ait mail gönderimi ve alımı yapmak için ve alan adınızın internet üzerinde yayınlanması için alan adı barındırma (Web Hosting) hizmetine ihtiyacınız vardır.

İnternette yayınlanan web site sunucuları Windows Web Sunucular, Linux Web Sunucu sunucular olabilir. Bu arada web sitenizin içeriğine göre hangi türlü bir web sunucusundan hizmet almanız gerektiğini araştırın.

Web sitesi barındırma işleminde kullanılacak alan önemlidir. İhtiyacınız olan mail adeti, site içeriğinde kullanılacak metin, resim ve videoların toplam alanına göre Alan Adı Barındırma Hizmetleri yapılmaktadır. Alan adı barındırma işlemine en düşükten başlayarak, zaman içeresinde ihtiyacınıza göre arttırmakta yarar vardır. İhtiyacınızdan fazla barındırma hizmeti alarak fazla ücret ödemek zorunda kalmamalısınız.

Web sitenizin barındırma da dikkat edilecek diğer konu ise hizmeti satın aldığınız firmanın size vereceği destektir. İhtiyaç duyduğunuzda alan adı barındırma (web hosting) firmasına kolayca ulaşabiliyor olmalısınız. Alan adı barındırma hizmeti aldığınız web sunucuların açık kalma (uptime) oranları da önemlidir.

Web sitenizin içeriğine göre web sunucularındaki güvenlik seviyeleri de önemlidir. Örneğin e-ticaret sitesi için sabit IP adrese, donanımsal güvenlik duvarına (firewall), SSL vb. ihtiyaç vardır.

Firmamız sizin ihtiyacınıza göre Alan Adı Barındırma (Web Hosting) hizmeti vermektedir.

Web Sitem Tasarımı

Web Sitesi Tasarım

Öncelikle site içeriğinde neleri, nasıl yayınlamak istediğinize karar verin. Sitenin internet üzerinde istediğiniz gibi yayınlanması için web tasarımına ihtiyacınız var. Örneğin web tasarımında html, php, asp, javascript vb. bir çok web site programlama dili kullanılmaktadır. Kesinlikle web sitenize uygun olarak hangi dilin kullanılacağına karar verin.

Web sitesi üzerinde bazı sayfalarınız sabit yani değişmesine gerek duyulmayan sayfalar olabilir, bazı sayfalarınız ise zaman içinde belirli periyotlarda değişmesi gerekebilir. Bu türlü web sayfalara dinamik web sayfaları denir.

Web sitenizin statik sayfalarının değiştirilmesine web sitesi güncellemesi denir. Dinamik sayfalarınızı güncellemesi için web site yönetim bölümü olmalı.

Sitenizi bir ana şablonu olması gerekir, bütün sayfalar bu şablonda ki görünüm ile görünmelidir. Web site tasarımında hazır şablonlar satın alınabilir veya size özel olarak geliştirilen şablonlar kullanılabilir. Web sitesi tasarımında firmanızı sipariş yönetimi, stok yönetimi vb. gibi web uygulamaları geliştirilebilir.

Firmamız ihtiyacınız olan web site tasarım ve geliştirme hizmeti vermektedir.

Hazır Web Site Tasarımları

Hazır Web Site Tasarımları

İnternet üzerinde web sitenizin daha hızlı bir sürede, daha ekonomik bir şekilde yayınlanmasını istiyorsanız. Hazır web site tasarım şablonları satın alabilirsiniz. Bu şablonlar ile sitenizin içeriğinin 3-4 gün gibi kısa bir sürede güncelleyerek web sitenizin yayınlanmasını sağlanır.

Hazır web site tasarım şablonlarının avantajları size kısa bir sürede ve daha ekonomik bir çözümler sunmasıdır. Web sitenize uygun hazır site tasarım şablonu seçilir. Bu hazır site şablonu satın alınır. Hazır web sitesi kurulumu yapılır. Site içerikleriniz size göre güncellenip, web siteniz 3-4 gün gibi kısa bir sürede yayınlanır.

Hazır site tasarımlarının dezavantajları ise size özel olmayıp diğer hazır web sitesi kullana web sitelerine benzemesidir. Ayrıca web şablonları görünümde sabit veya biraz değiştirilebilir imkan sağlar, istediğiniz fazla değişikliklere izin vermez. Her şeyden önce hazır web site tasarımlarının dezavantajlarından bir ise kaynak kodlarının ve güvenlik açıklarının web site geliştirenler tarafından bilinmesidir. Bu kaynak kodlarını ve güvenlik açıklarını kullanabilen Hacker mevcuttur. Sonuçta hacker web sitesini çökertir. Bu türlü durumlara düşmemek için hazır şablon web site tasarımlarında şablon güncellemeleri ve güvenlik açıkları önemlidir. Ayrıca hazır web site tasarım ve şablonlarının güvenlik açıkları güncellemesi zamanında yapılmalıdır.

Size Özel Web Sitem Tasarımları

Size Özel Web Site Tasarımları

İnternet üzerinde yayınlamak istediğiniz web site içeriğiniz hazır web site tasarım şablonları ile yapıldığında size uygun olmayabilir. Ayrıca sizin düşüncelerinize uygun hazır web site tasarımlarıyla yapılmayabilir. Böyle bir durumda size özel bir web site tasarımı ve web uygulaması geliştirilmesi gerekir.

Sizin ihtiyaçlarınıza göre geliştirilecek bu web sitesi ve web uygulaması artık bir web projesidir. Ayrıca web projeniz içeriğine bağlı olarak geliştirilmesi için daha uzun bir zaman gerekir. Sonuçta web projeniz artık bir süreç içinde çözümlenecek ve belirli süreye göre geliştirilecek. Bu nedenle size özel web sitesi tasarımın maliyet artacak.

Size özel web sitesinde maliyeti oluşturan kısımlar; örneğin resimler, database, maketler, çekilecek fotoğraflar, kullanılacak mankenler, videolar vb. var. Ayrıca size özel web sitenizde süreç boyunca kullanılacak programcılar, web sunucular, yedekleme sunucuları maliyeti etkiler.

Web projenizin içeriği basit bir yapıda ise daha kısa sürede size özel bir şekilde çözümlenecektir. Size özel web projenizin sürekliliği de çözümlenecektir. Bu süreç içinde sizin web projesine katkılarınız site maliyetini azaltır.

Sonuçta sizin düşündüğünüz gibi bir size özel web sitesine kavuşacaksınız.

Firmamız size özel web tasarımları hizmeti vermektedir.

Firmanızın Web Sitesini sizinle beraber yapabiliriz, geliştirebiliriz, güncel tutabiliriz.

Kategoriler: Web Site TasarımEtiketler:

Paylaş

Kingston Yetkili Satıcı
Sandisk Yetkili Satıcı
Samsung Yetkili Satıcı
WesternDigital Yetkili Satıcı