Firmware Nedir? Firmware Güncellemesi Neden Yapılmalıdır? SanDisk ve WD SSD Disklerde Firmware Güncelleme

Kullandığımız bir çok cihazda bulunan, cihaza ait cihazın tanımı, seri numarası, model numarası vb. bilginin bulunduğu bir mikro denetleyici işlemci var. Mikro denetleyici işlemciler; ROM dediğimiz sadece okunabilir, silinmeyen ve güncelleme yapılabilir bir yapıyı da içerir. Bu mikro denetleyici işlemciler, cihazın işlevlerini ve görevlerini içlerinde bulunan bir yazılım ile diğer işlemcilere ve cihazlara bildirerek çalışır. Bu yazılıma Firmware (Bellenim veya Üretici Yazılımı) denir. Firmware güncellemesi ile cihazlarınız daha iyi çalışır.

Mikro denetleyici işlemci ve mikro işlemciler içinde bulunan bir yazılım. Mikro denetleyici işlemcilerin işletim sistemi diyebiliriz. Elektronik donanım üretici firmalar ürettikleri cihazın içine kullandıkları mikro denetleyicilere bu yazılımı yükleyerek çalışmasını sağlarlar. Çevremizde bulunan bir çok cihazın için mikro denetleyici var. Örneğin BIOS, yazıcılar, cep telefonları, televizyonlar, Mouse (fare), SSD diskler vb. içlerinde bir mikro denetleyici bulunur. Bu mikro denetleyicinin üzerindeki firmware (bellenim) yazılımı ile çalışırlar.

Her firmware yazılımın belirli bir versiyonu (sürümü) var.

SSD Firmware Güncellemesi Neden Yapılmalıdır?

SSD Diskler ilk çıktığında üzerindeki firmware için birçok test yapıldı. Kullanıma başladıktan sonra cihazlar bazı durumlar karşısında hatalar ve sorunlar oluşturur. Bunlar güvenlik sorunları, haberleşme sorunları, beklenmedik cevap karşısında kapanma vb. gibidir. Bazen de kullanıma başladıktan sonra okuma ve yazma hızlarında gibi iyileştirmeler gerekir.

SSD Diskler bu sorunları ve hataları düzeltmek için üretici firmalar belirli zamanlarda firmware güncelleştirmesi yayınlar. Yani kullanılan firmware yazılımın yeni bir versiyonunu (üretici yazılımı sürümünü) yayınlarlar.

SSD Disk yeni firmware yüklenmesi ile cihazdaki sorunlar giderilir ve SSD diskler daha kararlı (stabil) çalışır.

Sonuçta SSD diskinizde sorunlar varsa güncellemesi gerekebilir.

Firmware Nedir? Firmware Güncellemesi Neden Yapılmalıdır?

SSD Disk Firmware Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde çoğu elektronik donanım üretici firma, donanıma ait programlar ile otomatik veya isteğe bağlı güncelleme yapmaktadır.

Bazı donanımlar için kendiniz güncelleme yapmanız gerekir. Firmware yenilemesi istiyorsanız öncelikler üretici firmayı, markayı, modeli bilmeniz gerekir. Ayrıca kullandığınız firmware versiyonunu (üretici yazılımı sürümünü) bilmenizde gereklidir. En son sürümü kullanıyor olabilirsiniz, yeni firmware yüklemenize gerek yok.

Üretici firmanın destek sitesinden veya ürün yazılımı ile firmware sürümünü kontrol edebilirsiniz.

WD ve SanDisk disklerinin firmware yenilemesi için Dashboard Programı vardır.

Bu program ile SSD diskinizin modelini, firmware versiyonunu (üretici yazılımı sürümü), kapasitesini, ara yüzünü, disk sıcaklığını vb. bilgileri görebilirsiniz.

Bu program ile SSD Disklerin firmware versiyonu kontrol edilir ve yeni sürüm varsa güncelleme yapabilirsiniz. Örneğin SanDisk Solid State Drive için firmware versiyonu (üretici yazılımı sürümü) R201 dir.

SSD Disk Firmware Güncellemesi Nasıl Yapılır?

SSD Disk Firmware Güncellemesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  1. SSD Disk firmware yüklemesine başlamadan önce tüm verileri yedeklemenizi önemle tavsiye ederiz. Tüm donanım yazılımı güncellemeleri, kullanıcı verilerini olduğu gibi bırakacak şekilde tasarlanmış olsa da, donanım yazılımı güncellemesinin kullanıcı verilerinin kaybolmasına neden olma olasılığı çok düşüktür.
  2. WD ve SanDisk Dashboard programını Windows 7, 8, 10 sürümlerinde çalışmaktadır. Uygulamanın yüklenmesi ve yürütülmesi için yönetici hakları gereklidir. Yönetici olarak çalıştırmanız gerekir.
  3. SSD Disk yeni firmware gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını firmware versiyonu ve sürüm notları ile kontrol ediniz.
  4. SSD Disk yeni firmware sürümü sizin için doğru bir güncelleme olduğundan emin olun. Eski sürüm olarak geriye dönük firmware güncellemesi yapamayabilirsiniz.
  5. SanDisk ve WD firmasının firmware yenilenmesi konusunda uyarılarını okuyunuz.
  6. Firmware yüklenmesi sırasında elektrik kesintine karşı önlem alınız. Kesintisiz güç kaynağı kullanabilirsiniz.
  7. Yükleme işlemi yaparken sabırlı olun yüklenmiyor diye düşünmeyin. Bilgisayarınızı resetlemeyin.
  8. Güncelleme yaparken tüm programlardan çıkmış olun ve başka program çalıştırmayın. Yeni sürümüm yüklenmesini bekleyin. Sabırlı olunç
  9. Antivirüs vb. programlar var ise kapatınız.
  10. Firmware yenilenmesinden sonra kararlı ve düzgün çalıştığını kontrol ediniz.
SSD Disk Firmware Güncellemesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

SSD Disk Firmware Güncellemesinde Disk Bozulur mu?

SSD Disk firmware güncellemesi diski kararlı ve düzgün çalışması için hazırlanmıştır. Disk firmware güncellemesi sonrası disk bozulma olasılığı çok düşüktür.

SSD Disk firmware güncellemesi sırasında elektrik kesilmesi yaşanırsa bozulur.

SSD Disk firmware güncellemesi sırasında programı kesintiye uğratacak antivirüs programları varsa güncelleme durursa bozulur.

SSD Disk firmware güncellemesi sonrası diskiniz bozulursa üretici firmadan destek alabilirsiniz.

SSD Disk Firmware güncelleme uyarılarını dikkate alın.

Firmamızdan firmware güncellemesi hakkında bilgi edebilirsiniz.

SSD Disk Firmware Güncellemesinde Disk Bozulur mu?
Kategoriler: Bilgisayar Donanım

Paylaş

Kingston Yetkili Satıcı
Sandisk Yetkili Satıcı
Samsung Yetkili Satıcı
WesternDigital Yetkili Satıcı