Antivirüs Programı Yoksa Bulaşan Virüsleri Temizleme

Bazen antivirüs programı almayı veya yenilemeyi unuturuz. Bazen de bilgisayarımızda antivirüs programı bizi yavaşlattığı için kaldırırız. Bu durum bilgisayarımız için risk oluşturur ve bir anlık dikkatsizliğimiz sonunda bilgisayarımıza virüs bulaşır.

Bilgisayarımıza virüs bulaştığını; bilgisayarın yavaşlaması, ekranda isteğimiz dışında tıklamalar, ekranda isteğimiz dışında açılan sayfalar, gelen bildirimler vb. olaylar ile anlarız. Antivirüs programımız olmadığı için virüs bulaşmıştır ve temizlememiz gerekir.

Antivirüs Programımız Yoksa
Ücretsiz Programlar ile Virüsleri Temizleme
Antivirüs Deneme Sürümlerini Kullanma

Antivirüs Programı Yoksa Bulaşan Virüsleri Temizleme

Bulaşan Virüsleri Temizlemeye Hazırlık

Size burada TrendMicro firmasının ev kullanıcıları için ücretsiz virüs temizleme programlarından bahsedeceğim. Virüsten kurtulmak için bir uzmandan destek almanız gerekebilir. Bu makale bilgilendirme amaçlıdır.

Virüs bulaşmamış bir bilgisayarınız varsa virüs bulaşmış bilgisayarı temizlemek için gerekli olan programları virüs bulaşmamış bilgisayarda hazırlayabilirsiniz. Bu programları TrendMicro firmasını web sitesinden temin edebilirsiniz. TrendMicro ücretsiz virüs temizleme programlarını indirmek tıklayınız.

Burada ev kullanıcılarının ücretsiz virüs temizlemesi için 5 program bulunmaktadır.
HouseCall for Network programı potansiyel riskleri belirlemek için ev ağınıza bağlı cihazları tarar ve ardından bunların nasıl kaldırılacağına dair öneriler almanıza yardımcı olur.
HouseCall programı; virüsler, solucanlar, truva atları ve casus yazılımlar dahil olmak üzere tespit eder güvenlik tehditlerini düzeltir. Ayrıca yeniden bulaşmayı önlemek için güvenlik açıklarını tanımlar ve giderir.
Anti-Threat Toolkit (ATTK) programı; internet bağlantınız olmadığında bile şüpheli dosyaları temizlemek için adli sistem taramaları gerçekleştirir.
Ransomware File Decryptor programı; cryptolocker ve ransonware virüsleri sonucunda şifrelenen dosyalarınızın (belirli fidye yazılımı türleri) şifresini çözer.
Rescue Disk programı; USB, CD sürücü kullanarak bilgisayarınıza gizlenen, temizlenmesi zor güvenlik tehditlerini ortadan kaldırır.

Bu makalede Rescue Disk programını kullanarak ücretsiz virüs temizlemeyi anlatacağız.

Bulaşan Virüsleri Temizlemeye Hazırlık

Bulaşan Virüsleri Temizlemek İçin Usb Bellek Oluşturma

Öncelikle 128 Mb veya daha fazla alını olan USB belleğe ihtiyacınız olacaktır. USB bellekte kayıtlı olan tüm bilgiler silinecektir. Boş bir USB bellek kullanmanız gerekir. Bu program USB 3.0 ve UEFI önyükleme modu sabit disk desteklemez.

Ücretsiz virüs temizleme programını linkten indirin ve çalıştırın. Ücretsiz virüs temizleme programı lisans anlaşmasını kabul ediniz. Next tuşuna basınız.

Tercih ettiğiniz oluşturma sürücüsünü seçiniz. USB sürücü olarak seçiniz. Create tuşuna basarak usb virüs temizleme oluşturulur.

Bulaşan Virüsleri Temizlemek İçin Usb Bellek Oluşturma
Bulaşan Virüsleri Temizlemek İçin Usb Bellek Oluşturma
Bulaşan Virüsleri Temizlemek İçin Usb Bellek Oluşturma

Bulaşan Virüsleri Temizlemek İçin Usbden Bilgisayarı Başlatma

ÖNEMLİ: BIOS ayarlarını değiştirirken bir hata yapmak bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirebilir. ProData, BIOS ayarlarının düzenlenmesinden kaynaklanan sorunların düzeltilmesinden sorumlu değildir.

  1. Bilgisayarınızı düzgün bir şekilde kapatın.Tekrar açın.
    1. BIOS ayarlarına girmek için bilgisayar başlarken klavyenizdeki DELETE veya DEL tuşuna basın. Bios ayarlarına girmek için farkı tuşlar olabilir: F2, F10, ESCAPE veya ESC gibi.
    2. Mavi bir pencere göründüğünde, Gelişmiş BIOS’u (Advanced BIOS) bulmak için ok tuşlarını (←, ↑, →, ↓) kullanın.
    3. Bilgisayarın ilk açılış aygıtını (First Boot Device) USB olarak değiştirin.
  2. F10 tuşu ile kayıt edin. Kayıt için farkı tuş olabilir. Bilgisayarınızı normal şekilde yeniden başlatın.

Yeniden başlattıktan sonra Trend Micro Rescue Disk ekranını göreceksiniz. Tehditleri Kaldır’ı (Remove Threats) seçin. Bilgisayarınızdaki virüsleri temizleyecektir.

Firmanızın virüsler karşı sorunları için antivirüs çözümleri sunabiliriz ve teklif verebiliriz.

Paylaş

Kingston Yetkili Satıcı
Sandisk Yetkili Satıcı
Samsung Yetkili Satıcı
WesternDigital Yetkili Satıcı